Giant Eagle Deals June 16th – 22nd

34
305

Giant Eagle Deals Provided by Lady Savings

You can download the Coupon Database App for IphoneorCoupon Database App for Android to look up coupons on the go (if you find unadvertised sales or add something to your list at the last minute).

Remember to not add more than 45 eCoupons to your Rewards Card or they won’t work properly. (not many eOffer deals this week….)
If you find any deals not listed please leave a comment to let us all know!
For Beginners, you may want my post HERE.

Giant Eagle Doubles coupons up to $.99 everyday!  So a  $.75/1 Coupon is worth $1.50!

Key: *** Good Deals, **** Great Deals, ***** Cuckoo ( Stock Up!)

This list will be updated throughout the week as I find more deals.
Add the items you plan to buy to create a printable shopping list! Then click the “Create List” button below.

$1 Off Instantly

Add Pepsi or Mt. Dew 12pks 3 for $11 (-$1) = 3 for $10

$5 OYNO wyb $25 in participating products below

Add Kleenex Bundle Pack Facial Tissue Cubes $3.99 (Up to $4.99 Shelf Price – check at store)
Final Price = $3.27 each wyb 7 after catalina going off of Sale Price or $3.16 each wyb 6 after catalina if going by Shelf Price
IMO, if you are just buying tissues, it’s not worth chancing the “shelf price” with the little extra that you will be saving – this is an okay price for tissues, but I would not want to buy (7) 3-pks! But for those who need diapers, this might be an okay catalina:)
Add Cottonelle Moist Wipes Refills 722-84ct $3.99 (Up to $4.99 Shelf Price – check at store)
$0.50/1 Cottonelle Fresh Flushable Wipes printable
$.50/1 from 5/15 SS
Final Price = $2.28 each wyb 7 after catalina going off Sale Price or $2.15 each wyb 6 after catalina
I’m not sure what’s a good price for these?
Add Huggies Big Pack Diapers, Pull-Ups or Goodnites 26 – 96ct $19.99
$1.50/1 Printable
$1.50/1 Huggies Diapers printable
$1.50/1 from 6/12 SS
$2/1 Snugglers or Movers from 6/12 SS
$1.50/1 Pull-Ups from 6/12 SS
Final Price = As low as $17.99 for 1 or $15.49 each wyb 2
Add Huggies Mega Baby Wipes Refills 184-216ct $5.99 ($6.49 Shelf Price)
$.50/1 from 6/12 SS
Final Price = $3.99 each wyb 5 after catalina going off Sale Price or $3.74 wyb 4 after catalina going off Shelf Price
It would be a better deal to buy 1 pack diapers and 1 bag wipes for a total as low as $17.98 after catalina (I don’t have kids in diapers, but this still seems high to me!)

$2 Off Instantly

Add Keebler Cookies (excl. 100 calorie and single serve 12pks) 4 for $10 (- $2) = 4 for $8

$2 OYNO wyb 4 participating products below

Add Nature Valley Granola Bars $2.50
$.50/2 from 5/1 SS or 5/22 SS
Final Price = $1.50 each wyb 4 after catalina

$2 OYNO wyb 20 participating products below

Add Yoplait Yogurt cups 20 for $12
$.40/6 Printable
$1/10 from 5/8 SS or 6/12 SS
$.50/8 Printable
$.40/6 Giant Eagle eOffer
Final Price = As low as $.38 each

$4 Off Instantly

Add Betty Crocker Fruit Snacks 4 for $10 (-$4) = 4 for $6
$.50/2 Printable
$.50/2 from 5/22 SS or 5/1 SS
Final Price = $1 each wyb 4
*Great Price for these!

$2 Off Instantly

Add Betty Crocker Muffin Mix or Bisquick (40oz) 2 for $6 (-$2) = 2 for $4
$.60/1 Bisquick
$.50/1 Giant Eagle eOffer (Thanks, Jennifer!)
Final Price = $.55 for Bisquick (40oz)!! wyb 2
$2 for the Muffin Mix isn’t too bad….there hasn’t been a great sale on muffin mix in a while!

$2 Off Instantly

Add Tony’s Original Crust Pizza 4 for $10 (-$2) = 4 for $8
$.50/3 from 5/15 SS
Final Price = $1.75 each wyb 4

1 FREE Instantly

Add Edy’s Fruit Bars 3 for $10 (+1 FREE) = 4 for $10

$3 Off Instantly

Add Cascadian Farms Cereal, Granola Cereal or Bars 3 for $10 (-$3) = 3 for $7
$1/1 Cascadian Farm Product printable
Final Price = $1.33
Usually my “stock-up” price is $1 or less, but since this is a Healthy Product, I’m making an exception:)

1 FREE Instantly

Add Fuze 3 for $4 (+1 FREE) = 4 for $4
$1/2 from 4/10 SS
Final Price = $.50 each wyb 4

$3 OYNO wyb 36 Participating Products below

Add Friskies Canned Cat Food $.40
$1/15 from 3/27 SS
$1/20 from 5/1 SS
Final Price = As low as $.26 each wyb 36 after catalina

1 FREE Admission to Cars 2 with each purchase of Cars or Mater’s Tall Tales on DVD + Blu-ray Combo Pack

Add Blu-ray + DVD Combo Pack $19.99

$.10 Bonus Fuelperks wyb $12 in participating products below (Up to $3 Value wyb 30 gallons)

Add Pepsi or Mt. Dew 24oz 6pks or 12 oz 8pks 3 for $11
Add Frito Lay Tostitos Chips or Queso Dips $3 ($3.99 Shelf Price – double check at store)
Add Gatorade All Stars or Propel 6 pks $3 ($4.89 Shelf Price – double check at store)
Add Rold Gold Pretzels or Tostitos Salsa $2.50 ( $3 Shelf Price – double check at store)
Add Lipton Iced Tea .5 Liter 12pks or 16oz 6pks $4.99

Grocery

Add Tyson Bagged Chicken $6.99
$1/1 Tyson Any’tizers printable
$1/1 Any’Tizers from 5/22 SS
Final Price = $5.99
Add Ore-Ida Potatoes $3
$1/1 Sweet Potato Fries from 5/22 SS
Final Price = $2
Add Betty Crocker Casserole Potatoes $1
$0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes printable
Final Price = $.50 each wyb 2
Add Hamburger, Tuna or Chicken Helpers $1
$0.75/3 Betty Crocker Hamburger, Tuna, or Chicken Helper printable
$.75/3 from 5/1 SS, 5/22 SS and 6/12 SS
*Unadvertised Catalina: Save on your next order of hamburger, chicken or tuna!
Buy 3 & get $1 OYNO
Buy 4 & get $1.50 OYNO
Buy 5 OR MORE & get $2 OYNO (Thanks, Laura!)
Final Price = $.17 each wyb 6 after catalina! (Only buy 6 per transaction!)
Add Uncle Ben’s Ready Rice $1
You may have a $.75/1 coupon that came in the mail from a previous promotion
Final Price = FREE for 1 (IF you have the coupon)
Even without the coupon, $1 is a great deal for these!
Add Honey Nut Cheerios $2.50
$1/3 from 5/22 SS
$1/2 from 6/19 SS
Final Price = $2 each wyb 2
Add Lucky Charms $2.50
$1/3 from 5/22 SS
$1/2 from 6/19 SS
Final Price = $2 each wyb 2
Add Juicy Juice Slim Size Juice box 8pks $2.50
$0.55/1 Nestle Juicy Juice printable
Final Price = $1.40 (about $.18/juice box)
Add Yoplait Go-Gurt $2
$.75/2 Printable
$.75/2 Printable
$.75/2 from 6/19 SS
Final Price = $1.25 each wyb 2
Add Kellogg’s Frosted Flakes $2.50
$1/2 Printable
Final Price = $2 each wyb 2
Add Archway Cookies $2.50
$1/2 from 5/1 SS
$1/2 Archway Cookies printable
Final Price = $2
Add Kool-Aid Canisters $2
$1/2 Kool-Aid Canister printable(Not available anymore?!) – you may have printed it already.
Final Price = $1.50 each wyb 2
Add Duncan Hines Cake Mix, Brownie Mix or Frosting $1.25
FREE Cake or Brownie Mix wyb 2 Duncan Hines Products from 6/5 SS
$.50/1 Duncan Hines Brownies Printable (Thanks, Crystal!)
Final Price = $.25 each or less if they allow both coupons together!
Add Kellogg’s Pop-Tarts $2
$1/3 from 5/15 RP
Final Price = $1.67 each wyb 3
Add Folgers Coffee $4.50
$1/1 from 4/10 RP (excludes gourmet selections)
$.25/1 from 5/22 RP
Final Price = As low as $3.50
As long as these are the gourmet selections
Add Emerald Almonds or Cashews B1G1 FREE (Up to $6.48) = $3.24 each
$1.50/2 from 6/19 RP
Final Price = $2.49 each wyb 2
Add Pop Secret Microwave Popcorn B1G1 FREE (Up to $6.48) = $3.24 each
$1/2 Pop Secret Products, Any  (Goes Straight To Printing)
$1/2 from 6/19 RP
Final Price = As much as $1.12 each!
Add Juicy Juice $2.50
$0.55/1 Nestle Juicy Juice printable
Final Price = $1.40
Add Nabisco Triscuit or Wheat Thins or Cookie Packs $3.50
$1/1 Wheat Thins Crunch Stix from 4/17 SS
$1/2 from 6/19 SS
Final Price = As low as $2.50
Add Smucker’s Grape Jam or Jelly $2
$1/2 from 5/22 RP
Final Price = $1.50 each wyb 2
Add Barilla Pasta $1.25
$1 of Barilla Pasta and Barilla Pasta Sauce from 5/1 SS
Final Price = It’s like paying full price for sauce and only $.25 for pasta
Add Ken’s Salad Dressing or Marinade $1.67
$1/2 Dressings from 5/8 SS
$1/1 Marinade from 5/8 SS
Final Price = $.67 for Marinade
Add Marzetti Slaw Dressing $2.99
$1/1 Marzetti Slaw Dressing printable
$.50/1 from 5/22 SS
Final Price = $1.99
Add Chicken of the Sea Solid Whie Albacore Tuna $1
$.50/1 Chicken of the Sea(no longer available)
Final Price = FREE if you printed the coupon a couple of weeks ago
Add KC Marinade or BBQ Sauce $2.50
$1/1 from 5/15 SS
Final Price = $1.50
Add Yoplait Delights or Original or Light Yogurt 4pks $2
$0.50/1 Yoplait Delights printable
$.50/1 Original or Light 4pk from 6/19 SS
$1/1 featured Yogurt Giant Eagle eOffer
Final Price = As low as 1 for FREE!
Add Yoplait Frozen Smoothies $3
$1/1 Yoplait Frozen Smoothie printable
$.75/1 from 6/5 SS
$1/2 Giant Eagle eOffer
Final Price = As low as $1 each wyb 2
Add Cheerios $3
$.50/1 Printable
$2/3 Giant Eagle eOffer
Final Price = $1.33 each wyb 3
Add Bob Evans Rolls, Links or Patties $3.50
$.35/1 from 5/22 SS
Final Price = $2.80
Add Bar- S Franks $1
$1/2 from 5/22 RP
$1/2 Bar S Jumbo Meat Franks printable
Final Price = $.50 each wyb 2
Add Johnsonville Breakfast Links, Patties or Smoked Sausage Links $3.50
$0.55/1 Johnsonville Fully Cooked Chicken Sausage printable
$.55/1 from 5/1 SS
Final Price = $2.40
Add Farmland Bacon $4.99
$.55/1 Farmland Product (facebook)
Final Price = $3.89
This is Kinda a great deal….bacon has become really expensive lately!
Add Reddi-Wip Topping $2
$1/2 from All You June
Final Price = $1.50 each wyb 2
Add Coffee-Mate Flavored Creamers $3
$0.55/1 and $.75/2 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product printable
Final Price = As low as $1.90
Add Dannon Yogurt Quarts, Activia Tubs or Plain Greek Yogurt $2.50
$1/2 Activia Multipack or Tub from 6/5 RP
Final Price = $2 each wyb 2
Add Cascadian Farm Frozen Organic Vegetables $2.25
$1/1 Cascadian Farm Product printable
Final Price = $1.25
Add Mezzetta Pasta Sauce B1G1 FREE (Save up to $6.98) = $3.49 each
$.50/1 from All You Feb or Apr
Final Price = $2.49
Add Mezzetta Peppers $1.50
$.50/1 from All You Feb or Apr
Final Price = $.50
Add Mezzetta Olives $3.99
$.50/1 from All You Feb or Apr
Final Price = $2.99
Add 8th Continent Soy Milk $2.50
$2/1 8th Continent Carton printable
$1/1 8th Continent Soy Milk printable
$1/1 from 6/5 RP
Final Price = As low as $.50!
*This coupon did not reset from the last time!
Add Breakstone’s Dips $2.50
$1/1 from 6/12 SS
Final Price = $1.50
Add Magnum Ice Cream Bars 3ct. $3.50
$1/1 from 5/22 RP
Final Price = $2.50
Add StarKist Seasations Entrees $3
$0.75/1 Starkist Seasations printable
$.75/1 Printable(zip code 90210 if needed)
$.75/1 from 6/12 RP
Final Price = $1.50
The regular price is $4.49!
Add Sara Lee Signature Selections Cream Pies $6.49
$.75/1 from 4/17 RP
Final Price = $4.99

Household

Add Brawny Paper Towels 6 big or 8 regular rolls $6.49
$1/2 from 5/15 RP
Final Price = $5.99 each wyb 2 ($.75/regular roll)
Add Arm & Hammer 2X Liquid Laundry Detergent $2.99
$1/2 Arm & Hammer Laundry Detergent printable
$1/2 from 4/10 SS
Final Price = $2.49 each wyb 2

Pet

Add Milo’s Kitchen Dog Treats $8.99
$2/1 from 5/15 RP
Final Price = $6.99
Add Iams Dry Dog Food 7-8lb $9.00
$1/1 from PG Everday Savings Book
$2/1 Iams 8lb+ Giant Eagle eOffer
Final Price = As low as $6 for 1 bag!

Baby

Add Pampers Jumbo Pack Baby Dry, Easy Ups, Cruisers or Swaddlers $8.99
$1.50/1 from 6/5 PG
$1.50/1 Swaddlers Giant Eagle eOffer
$1.50/1 Easy Ups Giant Eagle eOffer
$1.50/1 Cruisers Giant Eagle eOffer
Final Price = $5.99
Add Gerber Good Start Powdered Baby Formula $21.49
Monthly Catalina: Buy 3 and Get $3 OYNO
Final Price = $20.49 each wyb 3 after catalina
Add PediaSure or SideKicks $10.99
$2/1 from 5/22 SS, 3/20 SS or 4/10 SS
$3/1 PediaSure Product printable
Final Price = As low as $7.99

Personal Care

Add Aussie Hair Care $2.50
$1/1 from 6/12 RP
Final Price = $1.50
Add Herbal Essences Hair Care $2.50
$1/1 from 6/12 RP
Add Aveeno Hair Care, Body Wash or Facial Cleansers $5.99
$1/1 from 6/12 SS
Final Price = $4.99
Add Schick Hydro 5 Blade Razor $6.99
$4/1 from 6/12 SS
Final Price = $2.99
Add Schick Hydro Shave Gel $2
$.75/1 from 6/12 SS
Final Price = $.50
Add Always 14-24ct pads $2.67
$1/2 from 6/5 RP
$.50/1 from 6/5 PG
$.50/1 Giant Eagle eOffer
Final Price = As low as $1.17 for 1
Add Tampax 20ct flushables $2.67
$1/2 from 6/5 RP
$1.50/2 from 6/5 PG
$1.50/2 Giant Eagle eOffer
Final Price = $1.17 each wyb 2
Add Crest Toothpaste $2.50
$.75/1 from 6/5 PG
$.75/1 Giant Eagle eOffer
Final Price = $.25 for 1
Only a great deal if you are running low! Otherwise, don’t buy it unless it’s free or you are getting paid to buy it!
Add L’Oreal Healthy Look or Root Rescue $5.99
$2/1 from 5/15 RP
$5/2 from 5/15 RP
Final Price = As low as $3.49

Health Care

Add Centrum, Centrum Silver or Centrum Ultra $9.99
$5/2 Select Centrum 100ct+ from 5/15 RP
$2/1 Select Centrum 100ct+ from 5/15 RP
$2/1 from 4/17 RP or 6/19 RP
Final Price = As low as $7.49
Add Caltrate 90-150ct $9.99
$2/1 from 5/15 RP
Final Price = $7.99

Create a Printable Shopping List:
Just add the items you plan to buy & click the “Create List” button below.

Create List feature is a new feature in Beta Testing. Please leave a comment with problems or suggestions to make it better!

Adding deals to your printable shopping list won’t work in RSS feeds or emails – visit the site to use this feature.

Thanks also to Mojo SavingsA Thrifty MomFillers FindsThe Thrifty Couple, The Clever Housewife, Saving with LoriFreebies2Deals.comCoupons For Your FamilyCoupon Crazy in Pa,  Ohio Coupon Connection and Inspiring You 2 Save for posting these Deals!

If you would like to highlight these deals on your blog, just email me at tammy(at)Ladysavings(dot)com!

34 COMMENTS

  1. Sarah, it looks like the Emerald nuts are $3.24 for both since they are BOGO. Less the $1.50 double coupon, it’s $1.74, making them $.87 each.

    I just wanna leave a huge THANK YOU!!! for all your work with this list. I would miss out on a lot of good deals without your list. Thank you soo much!

  2. Sarah – you are right:) Thanks a bunch for catching this mistake! I subtracted $1.50 from $3.24 instead of subrtracting if from $6.48:(
    Erin – thanks 🙂 I appreciate you letting me know that, it makes the hours I spend on GE TOTALLY worth it!
    Jamie, The coupon came with along with a free coupon for Uncle Ben’s Rice that I posted about here: http://ladysavings.com/2011/03/23/free-uncle-bens-ready-rice-by-mail/ but it’s no longer available.

  3. I believe the catalina for the HH is for beef chicken or tuna isnt it?? not a standard OYNO cat??? I could be wrong….Thats the buzz Ive been seeing…

  4. this is what I read:

    Buy any Hamburger Helper Home cooked skillet meals (including hamburger helper, chicken helper, and tuna helper) between 6/16-7/10/11 and save up to $2 on you next purchase of hamburger, chicken or tuna.

    Purchase requirements:

    Buy 3 get $1
    Buy 4 get 1.50
    Buy 5 get OR MORE get $2 off your next shopping order.

  5. What about the 25% off Aleve & $2 off coupons? My husband keeps hounding me because I don’t have any in the house and thats they only thing that works for him.

  6. Jamie – Yes, I agree:) I had my list ready and my coupons kinda together but I ended up not shopping at GE at all for last week’s sale! We go thru a lot of bisquick so I at least want to send my hubby this week if I don’t make it since he goes by GE on the way back from work.
    Toni – do you know about how much Aleve costs? I didn’t know if it would make for a good deal or not – I’ll add it to my Everyday deals & Updates post:) thanks!

  7. […] Eagle coupon deals thru 6/21 brought to you by Lady Savings Betty Crocker Fruit Snacks 4 for $10 (-$4) = 4 for $6 $.50/2 Printable $.50/2 from 5/22 SS or 5/1 […]

  8. Jen,
    If you look at the part where it says “on your next shopping order” that is what tells you it will be a standard catalina for OYNO. I haven’t been yet, but plan to stop after work. I will update with what prints out.

  9. Tammy,
    I just checked out shortcuts.com (http://shortcuts.com/Home.action?pageId=2) and there appears to be a .75/2 ecoupon for the Yoplait Go-gurt at Giant Eagle. I don’t recall this being on there before, but this will sweeten the deal for the go-gurt, making it $1.75 for both when combined with the other coupons.

  10. So, the Cheerios offer is even better. You have them listed at 1.33 a box, but if you are planning on buying blueberries they have the $1 off blueberries peelies on the Cheerios boxes again. So blueberries end up being $1 instead of 1.99 when you buy Cheerios 🙂

  11. Also, the Hamburger Helper Catalina is for beef, chicken, or tuna. I forgot about that comment and did not pay attention, so I actually used it to purchase more hamburger helper for the food pantry (which they allowed). oops…

  12. Jen… how is the catalina worded on the hanburger helper?? I cant find anyone whos done it yet… psha.. Im just going to go now.. will report back if noone else does lol

  13. (I’m thinking its like one of those “on your next health and beauty purchase” types that go thru on anything anyways… like a suggestion lol)

  14. It says save $2 On your next Hamburger, Chicken, or Tuna purchase compliments of Hamburger Helper…but I used it on something other than that without realizing, so it technically works on more than just meat.

  15. okay – I finally understand:) I didn’t understand why everyone was talking about the Hamburger helper catalina……but now I do! You get a catalina for $$ off your next purchase of hamburger (beef?), chicken or tuna….not just $$ off your next order:) I changed it in the post – thanks guys!

  16. Yeah, just went… its *not* an OYNO …so not a standard cat…but I need meat coupons anyways lol

  17. So, has anyone tried to use the 3 coupons on the Duncan Hines brownies/cake mixes yet? Do they let you? I want to do this deal, but don’t feel like going to the bother of returning the product if they don’t take the coupons.

  18. Tammy I have NO clue how much Aleve normally is to know if 25% off is a good deal or not with a $2 coupon, it’s so frustrating not knowing my grocery prices. I finally got a notebook today to keep track of lowest prices. It is 3 subjects, so I will do food, grocery store non food and misc. Each section will have one page dedicated to each letter of the alphabet, then I will start making my list of prices, I might even go to GE and write out some of my most used items to help me get more on my pages quicker, and I’m going to go thru the sales flyers for the last few weeks and add them too. Then I will make a few columns for walgreens, maybe target, rite aid and walmart too. I started doing this on the computer then realized a notebook would be much easier to write it out in pencil and erase when I find a lower price, and I can do most of it from my couch so I can watch tv since I don’t get to do that too often. I would totally be going insane if I didn’t have your color codes for deals, but I do want to learn them on my own too, so I don’t have to ask around all the time LOL. Thank you again for such a great site! It’s helped me so much, I went from a casual couponer to a moderate stock pile couponer thanks to your site!

  19. Can you get the $4 off Indstantly wyb 4 Betty Crocker fruit snacks more than once in 1 transaction? Like if I buy 8 boxes in 1 transaction, will I get $8 off?

  20. Lauren, it should work to buy multiple deals in the same transaction, as long as you do it in increments of 4.

  21. the yoplait yogurt singles are on sale with a coupon off your next order for both the weekly and the monthly. not sure if both coupons will print out like it did with the dole fruit cups but it is worth a try

  22. Fresh Express bagged lettuce and spinach are BOGO – I have $1 off one bag internet coupons. Hoping it’s a decent deal!

  23. The fresh express internet prints don’t double:( so they are only with .50

    The loreal kids shampoo is 2.00….so only.50 after the coupon on sunday!

  24. Oh geez…I didn’t realize those salad coupons didn’t double! Oh well…needed it anyways, .50 is better than nothing!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here