GE deals(June10-16) Kraft MoneyMaker, Freebies & more

This post may contain affiliate links. Please read the our disclosure policy.

My local Giant Eagle doubles Coupons up to $.99, so basically a $.75 coupon will deduct $1.50!  New to Giant Eagle Shopping?  Go here to read some tips.  The Giant Eagle Monthly Rewards are listed here (catalinas).

These are the coupon match-ups but be sure to check your ad for any great deals on produce, meat, or other items that may not have a coupon.

Go HERE to load the Giant Eagle E-Offers to your Rewards Card & HERE to load the Shortcuts E-Offers to your card. E-Offers (digital coupons) Do NOT double and they only come off once.

I have list all the food items that have coupons(that I could find).  THE BEST DEALS ARE LISTED FIRST with smileys :-) ! I only list the Household, Personal Care & Pet items that I feel are a good deal.  You are better getting many of those items at drug stores.

FOOD

Kraft Dressing 3 for $5

catalina:

5-21-10 – 6-27-10

$1.00 OYNSO wyb2
$2.00 OYNSO wyb3
$3.00 OYNSO wyb4

Use: $0.55/1 Kraft Dressing, exp. 6-19-10 (SS 05/02/10)

Use: $.55/1 Kraft Dressing HERE

Deal Idea:

Buy 4 = $6.67

Use (4) coupons (-$4.40)

Pay $2.27 & get $3 OYNO = $.73 MONEYMAKER! :-)

Buying 3 = $.30 moneymaker

Buying 2 = pay $.07 each

*****

Ronzoni Healthy Harvest or Smart Taste Pasta $1.50

Use: $.75/1 Smart Taste HERE or HERE (these have not reset, so if you already printed them, you won’t be able to print again)

Use: $1/2 Healthy Harvest HERE

Cost: FREE!! :-)

*****

Yoplait  Fiber One Yogurt 4 or 6 pack $2

Use: $1/1 Fiber One Yogurt

Stack with $1/1 Fiber One Yogurt e coupon (mine was already added to my card and expires 6-12-10)

or Stack with $1/1 Fiber One Yogurt shortcuts

Cost: FREE :-)

*****

Betty Crocker Fruit Snacks, Gushers, Fruit by the Foot or Stickerz  5 for $10 & get $3.50 OYNO when you buy 5

Buy 5

Use: (2)  $.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks printable

Pay $8 & Get $3.50  OYNO

Cost: $.90 per Box! :-)

*****

Old El Paso Dinner Kits $2

Use: $0.50/1 Old El Paso Product printable

Cost: Only $1 for the Dinner kit!! I’m really excited about this one :-)

You can also print the $0.60/2 Old El Paso Product printable and get them for $1.40.

*****

Bisquick 40 oz $2.99

Use: $.60/1 Bisquick printable

Stack with $.50/1 bisquick e-coupon

Cost: $1.29 :-)

*****

Chex Snack Mix or bugles $2

Use: $0.50/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack printable

Use: $0.50/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack printable

Stack with $.50/1 Chex e-coupon

Cost: $.50 :-)

*****

Lean Cuisine Entrees $2

Use: $1/3 Lean Cuisine Casual Cuisine Entrees

Use: $1/2 Lean Cuisine Product printable (IE) or printable (FF)

Use: $1/2 Lean Cuisine Panini, Flatbread Melts and Pizza printable (if included in sale)

Use: $1/5 Lean Cuisine Product, exp. 8-1-10 (SS 05/02/10)

Cost: As low as  $1.50 each WYB 2

*****

Smuckers Jam or Jelly $2

Use: $1/3 Select Smucker’s Fruit Spreads, exp. 8-31-10 (RP 05/23/10)

Use: $1/2 Select Smucker’s Fruit Spreads, exp. 6-27-10 (RP 03/28/10)

Cost: As low as $1.50!

*****

Jif Peanut Butter (17.3 to 18 oz) $2

no coupon found but GREAT price!

*****

Turkey Hill Ice Cream $2.50

Use: $1/2 Turkey Hill Frozen Dessert, exp. 8-2-10 (RP 05/02/10)

Cost: $2 each WYB 2

*****

Kellogg’s Cereal:  Frosted Bite Size Mini- Wheats or Frosted Flakes 4 for $10

$2 off instantly WYB 4 = $2 each

Use: $1/2 Kellogg’s Cereal printable

Use: $1/2 Kellogg’s Cereal printable

Use: $1/2 Kellogg’s Mini-Wheats or Raisin Bran, exp. 7-18 (RP 6/6/10)

Cost: $1.50 each WYB 4 & use 2 coupons

*****

SoBe Lifewater $1

Use: B1G1 SoBe Lifewater printable

Cost: $.50 each!

*****

Campbell’s V-8 $3

Use: $0.60/2 V8 100% Vegetable Juice, exp. 7-25-10 (SS 06/06/10)

Cost: $2.40 WYB 2

*****

Frito Lay Ruffles, Baked Snacks or Sun chips $3

Use: Baked! SunChips Or Rold Gold Snacks, Any 7 Oz. Or Larger Bags (Limit One Per Customer) – 05-02-10 SS

Cost: $2.50 each WYB 2 Sunchips (if baked ones are included)

*****

Keebler Town House, Sandies or Grahams $2.50

Use: $0.55/2 Keebler Cookies, exp. 6-13-10 (RP 04/18/10)

Use: $0.55/1 Keebler Sandies, exp. 6-13-10 (RP 04/18/10)

Use: $1/2 Keebler Town House Crackers, 9.5 Oz. +, Any – 06-06-10 RP

Cost: $1.40 Sandies

*****

Nabisco Chips Ahoy! or Teddy Grahams  or 100 Calorie Packs $2.50

Use: $1/2 Nabisco Crackers, exp. 7-25-10 (SS 05/16/10)

Use: $1/2 Nabisco Multi-Pack Product printable (if can be used on 100 calorie packs)

Cost: $2 each

*****

Domino Sugar $3

Use: $0.35/1 Domino Sugar Product printable (IE) or printable (FF)

Use: $0.40/1 Domino Product printable

Cost: $2.20 each!

*****

Folger’s Coffee (10.3 – 11.5 oz) $3

Use: $1/2 Folgers Product, exp. 7-3-10 (RP 05/23/10)

Cost: $2.50 each

*****

Classico Pasta Sauce or Basil Pesto $2

Use: $1/2 Classico Product printable

Cost: $1.50 each

*****

Marzetti Salad Dressing $2

Use: $0.50/1 Marzetti Salad Dresssing, exp. 8-31-10 (SS 05/16/10)

Cost: $1!!

*****

General Mills Cereal- Cheerios or Lucky Charms selected varieties 2 for $8

1 FREE instantly When you buy 2 = 3 for $8 ($2.67)

Use: $1/2 Basic 4, Cheerios, Chex or Cinnamon Toast Crunch printable

Use: $1/2 Select Cheerios Cereals, exp. 7-17-10 (SS 06/06/10)

Use: $0.55/1 Lucky Charms Cereal printable

Stack With $0.55/1 Lucky Charms Cereal e-coupon

Use: $0.55/1 Honey Nut cheerios printable (if included in sale)

Cost: As low as $1.38/box when you buy at least 1 Lucky Charms (e-coupon will deduct $.55)

*****

Yoplait Trix, (4 or 6 pack) $2

Use: $0.80/2 Yoplait Go-GURT or Trix Multipack Yogurt printable

Cost: $1.20 WYB 2

*****

Yoplait Delights (4 or 6 pack) $2

Use: $1/1 Yoplait Delights Yogurt Multipack printable

Use: $0.50/1 Yoplait Delights Yogurt Multipack, exp. 6-19-10 (SS 04/25/10)

Use: $0.50/1 Yoplait Delights Yogurt Mulitpack, exp. 7-10-10 (SS 05/16/10)

Cost: $1

*****

Yoplait Kids (4 or 6 pack) $2

Use: $.50/1 Yoplait Kids Printable

Cost: $1 each!

*****

Green Giant Vegetables in Sauce, Create a Meal or Just For One! (17 to 24 oz) $2.50

Use: $0.55/1 Green Giant Just for One Vegetables printable

Use: $0.50/1 Green Giant Frozen Bagged Vegetables printable

Cost:  $1.40 – $1.50 each!

*****

Betty Crocker Specialty or Mashed Potatoes or Hamburger Helpers $1

Use: $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes printable

Cost: $.50 each!

*****

Hillshire Farm Polska Kielbasa or Smoked Sausage $3.50

Use: $0.55/1 Hillshire Farm Chicken Hardwood Smoked Sausage printable (if included in sale)

Use: $1/2 Hillshire Farm Smoked Sausage, exp. 7-10-10 (RP 06/06/10)

Use: $1/2 Hillshire Farm Smoked Sausage printable

Cost:  $2.40 – $3 each

*****

Hillshire Farm Ultra Thin or Hearty Slices (16 oz) $5.99

Use: $0.55/1 Hillshire Farm Thick Carved Hearty Slices Lunchmeat printable

Use: $0.55/1 Hillshire Farm Hearty Slices Lunchmeat, exp. 7-10 (RP 6/6/10)

Use: $0.35/1 Hillshire Farm Deli Select Lunchmeat, exp. 7-10 (RP 6/6/10)

Use: $0.35/1 Hillshire Farm Deli Select Lunchmeat printable

Cost: $4.89 – $5.29 - probably will be  better deal to get the smaller packs and use the coupons

*****

Bob Evans Mashed Potatoes or Macaroni & Cheese $3.09

Use: $0.50/1 Bob Evans Side Dishes printable

Cost: $2.09

*****

Oscar Mayer Regular Meat Bologna BOGO

Catalina:

Buy 3 Oscar Mayer Lunchmeats & get $2 OYNO

Use: $1/2 Oscar Mayer Lunchmeats, exp. 7-11-10 (SS 05/16/10)

Deal Idea:

Buy 6 Oscar Mayer Regular Meat Balogna (BOGO)

Use: (3) $1/2 Oscar Mayer Lunchmeats, exp. 7-11-10 (SS 05/16/10)

Get: $4 OYNO

Cost: ?

*****

Tyson Chicken or Beef Strips $3

Use: $0.55/1 Tyson Refrigerated Grilled & Ready, exp. 8-16 (SS 5/16/10)

Cost: $1.90!

*****

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop 50 3 for $10

$3 off instantly when you buy 3 = 3 for $7

Use: $1/1 Tropicana Trop50 Carton printable

Use: $0.50/1 Tropicana Trop 50, exp. 8-22-10 (RP 06/06/10)

Cost: $1.34 each WYB 3 & use 3 coupons!

*****

Newman’s Lemonade $2.50

Use: $0.50/1 Newman’s Own Lemonade, exp. 7-17-10 (RP 06/06/10)

Cost: $1.50

*****

Laughing Cow Wedge $2.99

Use: $1/2 The Laughing Cow Cheese Wedges, exp. 6-30-10 (SS 03/28/10 #2)

Cost: $2.49 each WYB 2

*****

Dannon Greek Yogurt $1

Use: $1/3 Dannon Greek Cups, exp. 7-3-10 (SS 06/06/10)- not all areas got this

Cost: $.67 each

*****

Ore-Ida Fries, hashbrowns or Tater Tots 2 for $6

1 FREE instantly when you buy 2 = 3 for $6

Cost: $2 each

*****

Rosetto Paasta or Rosina meatballs $3

Use: $1.50/2 Rosetto Pasta printable

Cost: $2.25 each

*****

State Fair Corn Dogs $7.29

Use: $1/1 State Fair Corn Dogs or Mini Corn Dogs printable

Use: $1/1 State Fair Corn Dogs or Mini Corn Dogs, exp. 7-31 (RP 06/06/10)

Cost: $6.29

*****

Luigi’s Italian Ice, Minute Maid Bars or Whole Fruit Bars $2.50

Use: $0.50/1 Luigi’s Real Italian Ice, exp. 7-16-10 (RP 05/16/10)

Use: $0.50/1 Whole Fruit Product, exp. 7-16-10 (RP 05/16/10

Cost: $1.50

*****

Freschetta Naturally Rising Pizza or PizzAmore $5.50

Use: $1/1 Freschetta Pizza printable (IE) or printable (FF)

Cost: $4.50

*****

Household & Personal Care:

Purex Liquid Laundry or fabric softener $2.50

Use: $1/1 Purex Natural Elements printable (IE) or Printable (FF)

Use: $1/1 Purex Natural Elements, Any (Bricks Coupon – IE)

Use: $.35/1 Purex Natural Elements Detergent Or Fabric Softener, Any

Cost: $1.50 :-)

*****

Dawn Dish Liquid, Mr. Clean All Purpose Liquid, Spray, or Febreze Air Effects $2.50

Use: $0.25/1 Dawn Product, exp. 7-31-10 (P&G 06/06/10)**Never pay for dish soap unless you are out**

Use: $0.75/1 Select Mr. Clean Cleaners, exp. 10-31 (Decor Done Right)

Use: $0.75/1 Mr. Clean Multi-Surfaces Spray, exp. 10-31 (Decor Done Right)

Use: $1/1 Febreze Air Effects, exp. 10-31-10 (Decor Done Right)

Cost: As low as $1 each :-) Great price but they often have a catalina deal that makes them free so you might want to hold off if you don’t need them now.

*****

Soft Scrub Cleaner $2.50

Use: $.75/1 Soft Scrub Total Cleanser Product printable (must fill in email info)

Use: $1/1 Soft Scrub Total Cleanser Product printable

Soft Scrub product – B1G1 from 6-13-10 RP (this Sunday)

Soft Scrub Total Bath & Bowl or Total Kitchen Save $1.00/1 from 6-13-10 RP (this Sunday)

Cost: $1 – $1.50 ** if B1G1 coupon is for any product you can get 2 for $1 by using $.75 coupon & B1G1 coupon**  :-)

*****

Scrubbing Bubbles Power Sprayer Extend-A-Clean or Daily Shower Cleaner Kit $7.99S

Use: $5/1 Scrubbing bubbles power sprayer starter kit – Right@Home, Bricks Coupon

Use: Scrubbing Bubbles, buy any (1) Scrubbing Bubbles Power Sprayer Starter Kit, get a refill FREE – valid up to $3.99

Use: $3/1 Scrubbing Bubbles Power Sprayer, exp. 7-31-10 (ALL YOU Apr ’10)

Cost: $2.99

*****

Pampers Jumbo Pack diapers or Boxed Wipes $8.99

Get $4 OYNO when you buy 2 participating pampers products in single transaction

Use: $1.50/1 Pampers Diapers or Pants, exp. 7-31-10 (P&G 06/06/10)

Use: $2/1 Pampers Wipes, exp. 7-31-10 (P&G 06/06/10)

Cost: $5.49 for jumbo pack diapers when you buy 2

**you can get the smaller pack of wipes free at many places with the coupon so I wouldn’t waste it here- the diapers are the better deal than the wipes**

*****

Huggies Lil Swimmers(10 – 12 ct) $6.99

Use: $1.50/1 Huggies Little Swimmers Disposable Swim Pants printable

Use: $1/1 Huggies Little Swimmers printable (must sign up)

Cost: $5.99

*****

Glad Tall Kitchen or Trash Bags (25 to 80ct) $5.49

Use: $0.50/1 Glad Trash Bags, exp. 8-8-10 (RP 06/06/10)

Cost: $4.49

*****

Charmin Ultra Bath Tissue(6 mega or 12 big rolls), Bounty paper Towels (6 big or 8 regular rolls) or Luvs Jumbo Pack Diapers (23 -50 ct selected varieties) $6.49

Get $3 OYNO when you buy 2 participating charmin, bounty, or luvs products above in a single transaction

Use: $.25/1 Charmin product, any – 06-06-10 PG

Use: $.25/1 Bounty Towels or Napkins, any – 06-06-10 PG

Use: $1/1 Bounty Paper Towels, any. – 05-16-10 RP

Deal for Bath Tissue or Paper Towels using $.25/1 coupons

Buy 2 = $12.98

Use: (2) $.25/1 coupons

Pay: $11.98 & get $3 OYNO = $8.98 ($4.49 each)

Bath Tissue: $.37/big roll or $.74/mega roll

Paper Towels: $.56/regular roll or $.74/ big roll

Plus…If you are an upromise member, you will get:

Buy any 1 Charmin MegaRoll, save $0.50 for college

Buy any 1 Bounty Paper Towels 6ct or larger, save $0.50 for college


Search our Coupon Database to find more coupons!

{ 17 comments }

Get deals sent to your inbox by subscribing to the Daily Deals Email You can also subscribe by RSS Feed, like us on Facebook, or follow us on Twitter !
Deals posted are for readers of LadySavings, LLC. Do not copy deals to another website without permission from LadySavings, LLC.

  • shannon June 10, 2010, 9:32 am

    oooh the luvs deal is exciting i just got 2 coupons for 2.50$/1 in the mail last week :) thanks!!

    Reply
  • shannon June 10, 2010, 9:32 am

    oooh the luvs deal is exciting i just got 2 coupons for 2.50$/1 in the mail last week :) thanks!!

    Reply
  • shannon June 10, 2010, 10:01 am

    and bummer, it wont let me print purex coupons, it says i have already printed the maximum number allowed, but i have never printed any before :(

    Reply
    • Lady Savings June 10, 2010, 10:34 am

      Shannon – I just added 2 more purex coupon links. One is for $1/1 and the other is for $.35/1. Hopefully these will work for you:)

      Reply
  • shannon June 10, 2010, 10:01 am

    and bummer, it wont let me print purex coupons, it says i have already printed the maximum number allowed, but i have never printed any before :(

    Reply
    • Lady Savings June 10, 2010, 10:34 am

      Shannon – I just added 2 more purex coupon links. One is for $1/1 and the other is for $.35/1. Hopefully these will work for you:)

      Reply
  • Adrian Adauto January 19, 2011, 12:12 pm

    I am really thankful to this topic because it really gives great information -`’

    Reply
  • Adrian Adauto January 19, 2011, 12:12 pm

    I am really thankful to this topic because it really gives great information -`’

    Reply
  • gov auction scam February 1, 2011, 12:53 am

    Nice post. I study one thing more challenging on completely different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content material from different writers and follow slightly something from their store. I’d desire to make use of some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

    Reply
  • gov auction scam February 1, 2011, 12:53 am

    Nice post. I study one thing more challenging on completely different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content material from different writers and follow slightly something from their store. I’d desire to make use of some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

    Reply

Leave a Comment

x
Sign up for our Daily Deals

Sign up Today and Start Saving!